Online Boşanma Davası

Herhangi bir sebeple artık evliliklerini sürdürmek istemeyen çiftler, bu taleplerini aile mahkemelerine ileterek boşanma davalarının görülmesini sağlayabilirler. Boşanma davası açmak için ise bilindiği üzere dilekçe ile başvuru yapmak ve gereken harçların ödemesini yapmak gerekmektedir. Bu işlemler ise hem yorucu hem de yıpratıcı olabilirken artık boşanma davalarının UYAP sistemi üzerinden online olarak açılabilmesi imkanı sayesinde başvurucu süreci sıkıntı olmaktan çıkıyor.

Online boşanma davası açabilmek için davacı olacak olan tarafından elektronik imzasının olması yeterli. Eğer elektronik imza yoksa davayı açabilmek için önce e-imza satın alınmalı, daha sonra UYAP editör programı aracılığı ile dava dilekçesi hazırlanmalı ve elektronik imza ile bu dilekçe imzalanmalıdır. Gerekli harçların da online olarak ödenmesinin ardından sistemi giriş yapılarak online boşanma davası kolay bir şekilde açılabilmektedir.

Konu hakkında UYAP Portalı üzerinde detaylı bir açıklama bulunmakta, dileyen kişiler bu açıklamaları okuyarak tüm adımları eksiksiz bir şekilde tamamladıklarından emin olabilmektedirler. Günümüzde her ne kadar online boşanma davası açılabilse de duruşmada her iki tarafın ya da temsili olarak avukatlarının bulunması gerekliliğinin hala geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Bkz. E-imza eimza.gen.tr