Elektronik İmza Nedir ?

e-imza şifre işlemleri

“E-imza Nedir”

5070 sayılı kanuna göre Elektronik İmza elle atılan imza ile eş değer olarak kabul edilmiştir. E-imza şeklinde de anılan bu kavram bilgisayar ortamındaki imza olarak tanımlanmaktadır. E-devlet projesi kapsamında bir çok projede kullanılması zorunlu olması ile birlikte iş ve işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına da olanak sağlamaktadır. BTK; “Elektronik İmza Nedir

E-imza çalışma şekli ise; bilgisayara usb olarak bağlanan ve fiziksel yapısı flashdisk şeklinde olup buna akıllı kart veya token denilmektedir. Token içerisinde kişiye özgü bilgilerin bulunduğu şifrelenmiş bir sertifika bulunmaktadır.

Sitemiz üzerinden online olarak “E-imza” başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca bilgisayara takıldığında e-imzanın kullanılanak olan uygulamada pin kodu istenmektedir. Bu pin kodu en fazla 3 defa yanlış girilebilir.

Daha sonrasında elektronik imza bloke olmektadır. Elektronik imza 1, 2 ve 3 yıllık süreli olarak alınmaktadır süre bittikten sonra süresi uzatılabilmektedir yada yeni bir elektronik imza alınabilir.

Özellikleri Nelerdir

Veri Bütünlüğü: Bilginin değiştirilmediğini ifade eder, bu da bilginin değiştirilmediği yada herhangi bir ekleme yapılmadığı anlamını taşır.
Kimlik Doğrulama: İletinin ve sahibinin bilgilerinin doğruluğunu kayıt altına almaktadır.
İnkar Edilememezlik: Dijital ortamdaki iş ve işlemlerin inkar etmelerini engel koymayı sağlamaktadır.

Elektronik imzanın hukuktaki yeri nedir?

İlgili kanunda belirtildiği üzere elle atılan imzaya eşdeğer olarak tanımlanmıştır. Bilgiler senet niteliğinde olup, tersi ıspatlanmadığı sürece delil olarak kabul görülmektedir.

Nerelerde geçerli değildir?

Tapu alım ve satımlarında, evlilik işlemlerimde ve veraset/intikal işlemlerinde elektronik imza geçerli değildir.

E-Güven Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. E-imza tek başına e-devlet projelerinde kullanıldığı gibi bunun yanında Kayıtlı Elektronik Posta (KEP),Ekap, E-reçete, Mersis, ÜTS, UYAP, KAP, döküman imzalama ve Zaman Damgası işlemleri yapmak için de elektronik imza ihtiyacı bulunmaktadır.

Sizlere elektronik imza temini konusunda güvenli ve hızlı şekilde çözüm sunmaktan memnuniyet duyarız.

E-imza online başvuru yapmak için tıklayınız
E-imza tanıtımı ve güncel fiyatları sunulmuştur.
Elektronik imza almak için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

Elle atılan imzayla aynı hukuki geçerliliği olduğu için bilgilerinizi kimse ile paylaşmayınız.

E-imza ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir.