MERSİS

MERSİS ( Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) elektronik ortamda yürütülen tüm ticaret sicil işlemlerini kapsamaktadır. Ticaret sicili kayıtları ile birlikte düzenlenen içerikler depolanarak elektronik ortamda sunulmakta ve kullanıcılara bilgi vermektedir. 2010 tarihinde yapılan bir proje birleştirilmesi sonucu asıl adı MERSİS olarak adlandırılan ticaret sicili işlemleri bilgi sistemi aynı zamanda bir e-dönüşüm sürecinin önemli parçası haline gelmiştir.

Ülkemizde yer alan kamu elektronik hizmetlerinin bir bölümünü de MERSİS oluşturmaktadır. Dört temel veri tabanından biri olarak bilinen MERSİS aynı zamanda da Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planının önemli bir parçasıdır. Hem işletme sahibi vatandaşların hem de mevcut işletme sahipleri bu sistem üzerinden rahatlıkla hiç bir kişiye ihtiyaç duymadan işlem yapmaktadır. .

Yaklaşık 3 milyon işletmenin kimlik bilgilerinin bulunduğu MERSİS sisteminde tüm bilgiler elektronik ortamdan izlenmektedir. Hem vatandaşların hem de kamu ve kuruluşlarının bilgilerini gizli tutarak kolaylık sağlayan bu sistem ile ayrıca şirket kurmak da kolaylaşmaktadır. Gizli kişisel bilgilerin, şirket ortaklarının bilgilerine ve çok daha fazlasına ulaşımı engelleyen MERSİS sistemi sahtekarlığın ve dolandırıcılığın da önüne geçmektedir.