E-tebligat Nedir

E-tebligat, gönderilen tebligatın değiştirilemez ve inkar edilemez bir yöntemle ile kayıtlı elektronik posta (KEP) ile muhataplara hızlı bir şekilde gönderilmesidir. İlgili Tebligat Kanuna göre anonim, limited ve komandit şirketlere tebligatın bu şekilde yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Elektronik tebligat (e-tebligat) sistemini kullanabilmek için elektronik imzaya ve kayıtlı elektronik posta (KEP)adresine ihtiyaç vardır. Eski sistemde haftaları bulan tebligatın iletilmesi süresi artık saniyeler içinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olunacaktır.

E-tebligat sisteminde size bir tebligatın geldiğini KEP adresi için başvuru yaparken verdiğiniz telefon numarası ve e-mail adresine mesaj olarak gelmektedir.

E-tebligat alması zorunlu olan firma yada kişiler 1 Nisan 2016 tarihine kadar bu işlemleri bitirmesi gerekmektedir. Aksi durumda 1300 TL ücretle cezaya maruz kalabilirsiniz.

E-tebligat sayesinde zamandan ve iş yükünden tasarruf edilmesi amaçlanmış olup ayrıca büyük oranda kağıt tasarrufu sağlanarak maliyetler azaltılmış ve doğaya katkı sağlanmış olunacaktır.

Vergide Elektronik Tebligat Dönemi Başlıyor