UYAP Nedir, Sorun ve Çözümler

UYAP, dava bilgileri ile birlikte Adalet, Avukat ve Vatandaş portalları üzerinden bilgileri internet aracılığı ile kullanıcılara sunmaktadır. UYAP aracılığıyla dava dosyaları görülebilmekte ve harç ödemeleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra vatandaş portalı üzerinden sadece boşanma davası online olarak açılabilmektedir diğer davalar Avukat portalı ile açılabilmektedir. UYAP portalına giriş E- imza ile yapılabilmektedir.

Elektronik imza ile mahkeme sonuçlarını ve diğer adli işlemleri ilgili kullanıcıya göndermek adına kurulan UYAP yani Ulusal Yargı Ağı Projesi, geneli itibari ile vatandaşlar ve avukatlar tarafından davaların açılması, duruşma tarihleri gibi pek çok bilgiyi adliyeye gitmeden kullanıcıların bilgisayar ortamında öğrenmelerini sağlamaktadır.

2008 yılının Nisan ayında hizmete giren UYAP sistemi, vatandaşların ya da avukatların adliyeye girerek bilgi almak için harcadıkları zamanı ortadan kaldırmaktadır. UYAP sistemi sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde kişi dava durumunu ve sonuçlarını görebilmektedir.

Yeni UYAP Uygulaması İle Giriş

Geçtimiz günlerde hayata giren bu uygulama ile artık yeni versiyon Java programı ile de sisteme giriş yapılabilmektedir. UYAP portallarından herhangi birinde Sisteme Giriş düğmesine tıkladıktan sonra E-imza seçeneceği işaretlendiğinde Yeni UYAP Uygulaması İle Giriş düğmesine tıkladıktan sonra bir uygulama bilgisayara inecektir bu kurulumu yaptıktan sonra sisteme giriş yapılır. Gerekli ayarlar aşağıdaki resimde mevcut olup UYAP bu uygulama ile Chrome tarayıcısında çalışmaktadır.

Yeni UYAP Uygulaması İle Giriş

UYAP’a Giriş Yapamayanlar İçin Çözümler:

Uyap sistemine girişte problem yaşayan kullanıcılar üç farklı çözüm bulunmaktadır. Bilgisayarın denetim masasından programlardan java programının yüklü olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Windows 8 işletim sisteminde otomatik olarak gelmektedir. Eğer java yüklü ise var olan java versiyonunu 6 Update 37 olmadır değilse java programını kaldırdıktan sonra aşağıdaki java versiyonlarından işletim sisteminin mimari yapısına uygun olanı indirip yüklemeleri gerekmektedir. Aşağıdaki versiyonlar Windows 8 ve 10 versiyonlarında kurulamamaktadır. Windows 8 ve 10 kullanıcıları aşağıda belirtilen üçüncü seçenek ile sorunsuz kullanım yapabilir.

Windows 32 Bit Java 8 Update 91 indirmek için tıklayınız

Windows 64 Bit Java 8 Update 91 indirmek için tıklayınız

İkinci olarak Google Chrome Java desteğini tamamen kaldırmıştır. Alternatif olarak İnternet Explorer, Firefox ve Yandex tarayıcılarını kullanılmalıdır.

Üçüncü seçenek olarak java versiyonu 6 Update 37 farklı olan bilgisayarlar için www.turkiye.gov.tr adresinden Elektronik İmza ile giriş yaparak E-Hizmetler sekmesinde UYAP girişleri baro, avukat ve vatandaş şeklindedir. UYAP sitesine bu yönlendirilmeler aracılığı ile sorunsuz bir kullanım yapılabilir.