ULUSAL BİLGİ BANKASI’NDA ELEKTRONİK İMZA UYGULAMASI

By |

TİTUBB (UBB) DA ELEKTRONİK İMZA UYGULAMASI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası olan Titubb, elektronik imza sistemi kapsamındadır. Güvenli elektronik imza kullanan Sağlık Bakanlığında elektronik imza mecburiyeti ile tıbbi cihaz pazarında şeffaflık ön plana çıkarılmıştır. Ülkemizde ilaç sektörü alıcısı ve satıcısı ile dev bir pazardır. Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz ihalelerine katılma ve teklif verme de artık elektronik imzayla olmaktadır. Elektronik imza uygulaması ilaç ve tıbbi cihaz pazarına disiplin kazandırmıştır ve sektörün temellerini sağlamlaştırmıştır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası

Ulusal Bilgi Bankası sistemini kullanan tüm firmaların 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında güvenli elektronik imza kullanmaya başlaması öngörülmüştür. Titubb sistemini kullanan tüm firmalar güvenli bir şekilde elektronik imzalarını kullanarak, sisteme giriş yapabilmektedir. Titubb sistemine kayıtlı tüm firmaların nitelikli elektronik imzalarını yetkili elektronik sertifika veren kurumlardan alması gerekir. Elektronik imza uygulaması ile dijital ortamı kullanarak hem kısa sürede işlemlerin tamamlanması sağlanır hem de tüm firmaların yaptığı işlemler elektronik ortamda kayıt altına alınır. Titubb sitemine bağlı olan firmalar, elektronik imzalarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ya da Telekomünikasyon Kurumu tarafından belirlenen özel şirketler tarafından alabilirler. Aldıkları elektronik imzayla tüm işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Ulusal Bilgi Bankasında kullanılan elektronik imza uygulaması sayesinde güvenli olarak alım ve satımlar yapılabilmektedir. Son derece kusursuz işleyen bu sistem sayesinde, ihtiyaç duyulan tüm sağlık ekipmanın kontrolü sağlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın elektronik imza uygulamasına geçmesiyle birlikte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası da elektronik imza sistemine almıştır. Elektronik imzaya sahip olan firmalar Titubb’a güvenli bir şekilde girme hakkına kavuşmuştur. İlaç sektöründe ve sağlık cihazlarının alım satımında suiistimal ve yanılmaların ortadan kalkmasını sağlayan bu sistemle sektörün yapılanması da sağlanmıştır. Elektronik imza ile firmaların takiplerinin yapılması kolaylaşmakla birlikte, firmaların da işlerini dijital ortamda rahatlıkla halledilebilmesi sağlanmıştır. Firmamız elektronik imza oluşturmak isteyen firmaların, güvenli ve hızlı bir şekilde dijital ortamda işlemlerini yapabilmesini hedeflemektedir. Firmamıza başvuran kişi ve kurumlar elektronik imzasına kısa sürede kavuşmakta ve işlemlerini güvenle internet ortamında elektronik imzaları ile yapabilmektedir.

One thought on “ULUSAL BİLGİ BANKASI’NDA ELEKTRONİK İMZA UYGULAMASI

  1. beyza

    Gelişen teknoloji pek çok yeni farklılığı, kolaylığı da beraberinde getirdi. Ancak her ne kadar teknoloji hayatı kolaylaştırmış olsa da, sanal ortamdaki güvensiz ve illegal işlemlerde oldukça fazla. Güvenliğin son derece önemli olduğu günümüzde, güvenilirliği kanıtlanmış e-imza teknolojisi gerek bireysel, gerek kurumsal pek çok oluşumun büyük yardımcısı olacak. Titubb’un da e-imzayı tercih etmesi bu bağlamda kayda değer bir gelişme.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir