Türkiye’de Kullanıcı Sayısı

By |

Ülkemizde kullanımı ile birlikte özellikle kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları dijital ortamda dosya ve belgelerin imzalanması alanındaki faaliyetlerini arttırmışlardır. Bilişim teknolojisine önem veren ülkemizde elektronik imza sahibi olan kişilerin sayısı kısa sürede 2 milyona ulaşmıştır. 2010 yılından itibaren ülkemizde ıslak imzanın yerini tutan elektronik imza uygulamasını kullanan sektörler ve kişilerin sayısı her geçen gün ilerleme kaydetmektedir. 6 yıl gibi bir sürede 2 milyon kişi tarafından kullanılır hale gelen bu uygulaması oldukça pratiktir ve kullanım alanları son derece kapsamlıdır.

E-imza kullanıcı sayısı her gün artmaktadır bu sayı gün itibari 2 milyon rakamına ulaşmıştır.

E-imza kullanıcı sayısı her gün artmaktadır bu sayı gün itibari 2 milyon rakamına ulaşmıştır.

Dijital alanda işlemlerin daha kısa sürede, daha güvenli ve düşük maliyetlerle yapılması sebebiyle ülkemizde benimsenmiştir. Sadece özel sektörlerde değil kamu alanında da elektronik dönüşüm süreci hızla gelişmiştir. İşlemler hızlılık ve şeffaflık ilkeleriyle yapılmaktadır. En önemli özelliği güvenilir olması, taklit edilemez olması ve tekilliğidir. Elektronik imzaya sahip olan bir kişi yardıma ihtiyaç duymadan kolaylıkla dijital ortamda belgelerini imzalayabilmektedir. Ayrıca elektronik imzanın kullanım alanlarının çok fazla olması da ülkemizde kişilerin bunu talep etmesini ve tercih etmesini hızlandırmıştır. Emlak alım-satımlarında, evlenme ve boşanma işlemlerinde, veraset ve miras işlemleri hariç her türlü e-devlet uygulamalarında kullanılabilmektedir. Sınavlar için gerekli olan imza işlemleri ya da pasaport işlemlerinde gerekli olan imzalar bununla ile atılabilmektedir.

Ülkemizde ilk zamanlarda sadece devlet kurumlarında kullanılıyordu. Öncelikle Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kamu Kuruluşlarında elektronik imza uygulaması başlatılmıştır. Dijital ortamda işlemlerin daha hızlı sürede hallediliyor olması, hizmet almak isteyen vatandaşlara kolaylık sağlamıştır. Vatandaşlar içinde elektronik imza uygulamasının başlamasıyla, yetkili ve resmi bir satış noktasından rahatlıkla alınabilmektedir. Herkes için gerekli olan son derece pratiktir. Firmamızdan son derece uygun fiyata elektronik imzanızı alarak, sizde 2 milyonu bulan elektronik imza kullanıcıları arasına katılabilirsiniz.

2 thoughts on “Türkiye’de Kullanıcı Sayısı

  1. Işık

    Gerçekten de ülkemizde daha çok yaygınlaşması gerekir diye düşünüyorum. Her alanda kolaylık sağlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte her şey elektronik ortama taşınmıştır, bunun sonucunda imzanın da bu ortama taşınması gerekmiştir. Elektronik imza ile artık her şeyi hızlı ve kolayca halledilebiliyor. Mutlaka yakın zamanda ben de elektronik imzamı buradan alarak diğer kullanıcıların arasına katılacağım.

    Reply
  2. Selman

    Tahmin ettigimden de fazla kullanım sekli bulunuyormus. Bu kadar çok yerde kullaniminin olmasi gelecekte daha fazla eimza kullanıcısı goreceğimiz anlamına geliyor. Üstelik çok da hızlı gelisen bir sektör oldugunu da istatistiki veriler gözler önüne seriyor. 6 yılda 2 miyon kullanıcı bunun bariz bir ornegi

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir