Türkiye Barolar Birliği (TBB) VE E-imza Kurulumu

By |

TBB E-imza

TBB yani Türkiye Barolar Birliği, hukuk dünyası için e-imza uygulaması başlatmaktadır. E-imza bilindiği üzere kimlik doğrulama amacı ile kullanılan teknolojik bir imza türüdür. Islak imzadan farklı olarak değişik bir teknolojik tasarıma sahiptir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında yer almaktadır. Tbb e-imza almak isteyen kişiler bu imza sayesinde birçok uygulamada güven içinde işlem gerçekleştirme olanağına sahip olmaktadırlar. Tübitak uygulamalarından Ulusal Yargı Ağı Projesine, Çevre Bakanlığı uygulamalarından Ulusal Baro Ağı Projesine kadar türlü uygulamada e-imza kullanılabilinir.

TBB E-imza

E-imza uygulaması kullanabilmeniz için bazı teknik gereksinimlere gerek duyulmaktadır. Bunlardan en önemlisi Microsoft Windows İşletim Sistemidir. Tbb e-imza için ayrıca PALMA programına, Windows XP ve Vista işletim sistemleri için de NET Framework 3.5. SP1 kütüphanesine ve UYAP sistemi için de JAVA programı gerekmektedir. Türkiye Barolar Birliği uygun koşullarda e-imza sağlamaktadır. KDV dahil 139 TL’ye sağlanan 3 yıllık elektronik imza ve USB Token, Baro onayından sonra 3 iş günü içerisinde teslim edilmektedir. Baro onayı için ödemenin de kredi kartı ile Baro’ya yapılması gerekmektedir.

Türkiye Barolar Birliği tarafından onaylanan Tbb e-imza sayesinde aynı zamanda, Baro Kart Akıllı Kart Sistemi uygulaması, Türk Patent Enstitüsü Uygulamaları, T.C. Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi ve Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Uygulamaları gibi birçok uygulama da gerçekleştirilebilmektedir. Elektronik imza başvurusu yapabilmeniz için resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra sizden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Sayfada bulunan teslimat ve ödeme bölümlerinden ödemenizi yapabilir ve teslimat hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. Başvuru ve taahhütname otomatik olarak oluşur ve bunların Baro’ya teslime dilmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yine resmi internet sitesinin sayfasına girerek rahatlıkla alabilirsiniz.

One thought on “Türkiye Barolar Birliği (TBB) VE E-imza Kurulumu

  1. paykasa

    e-imza uygulaması gayet güzel bence bir ok karışıklığı ortadan kaldıracak gibi gözüküyor

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir