MOBİL İMZA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

By |

MOBİL İMZA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Teknolojinin gelişmesi birçok alanda insanlara rahatlık getirmektedir. Bunlardan biri de mobil imza uygulamasıdır. Mobil imza elle atılan ıslak imza türü ile aynı yasal geçerliliğe sahip bir imza türüdür. Elektronik işlemler kapsamında gönderilen bilginin geçerliği, yolda değişmediği, bilginin gönderen kişiye ait olduğu ve elbette inkar edilemeyeceği amaçlanır. Bu imza türünü son zamanlarda kitap yazarları, özelliklede senaryo yazarları kullanmaktadır. Standart e-postaların gerekli yasal değerlendirmelere uygun olmadığı göz önüne alınacak olduğunda mobil imza uygulaması, teknolojik tasarımı açısından ön plana çıkmakta ve birçok kişi tarafından da tercih sebebi haline gelmektedir. Elektronik ortamda yapılan her türlü işlem, kişilerin kimlik bilgilerini de doğrulamaktadır.

mobil imza hakkında herşey, turkcell, avea, vodafone

Mobil imza kurumlar için değil kişiler için etkin önem taşımaktadır. Kimlik bilgilerini kapsaması sebebi ile iletiyi gönderen kişi o iletiden sorumludur ve doğruluğunu onaylamaktadır. Çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olan mobil imza ıslak imza gerektiren bazı işlemleri elektronik ortamda imzalar. Bu şekilde kurumlara gitmeye gerek kalmaz, sıra beklemekle zaman kaybedilmez, sadece tek bir şifreye ihtiyaç duyulur ve güven içinde işlem yapılır. Doküman ve yönetim sistemleri, E-devlet ile ilgili işlemler, bankacılık hizmetleri ile ilgili işlemler, E-belediye, kamu kurum ve kuruluşları ile E-ticaret işlemleri, mobil imzadan faydalanabilmektedirler. Mobil imza, her türlü gelişmiş içerikli saldırılara karşı da koruma sağlayan bir teknolojiye sahiptir.

Mobil imza bütün imza sürecini dijital ortamda gerçekleştirir ve ıslak imza ile eşdeğer özelliğe sahiptir. Özel bir giriş sistemi olan mobil imza ile kimliğiniz güvenli bir şekilde kanıtlanmış olur. Matematiksel olarak da her türlü ayrıntıya sahip bir imza türü olan mobil imza sayesinde para, zaman ve iş gücünden tasarruf edebilir, gönderdiğiniz bilgilerin arkasında durabilir ve kanıtlanması istenildiğinde de size ait olan bilgiyi sunabilirsiniz. İş maliyetlerini düşüren ve verimliliği arttıran bir sistem olan mobil imza uygulaması ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bir işlemdir. Mobil imza hizmeti veren ve bu hizmeti vermeye yetkili olan kurumlar aynı zamanda ihtiyaç durumlarında ulaşabileceğiniz bir müşteri destek hattına da sahiptirler.

Ülkemizdeki Turkcell, Avea ve Vodafone GSM operatörleri mobil imza hizmeti vermektedir.

One thought on “MOBİL İMZA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

  1. Bedri mirrih

    Çok iyi bir paylaşım olmuş klavyenize sağlık

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir