MERSİS sistemine kaydolmak

By |

MERSİS sistemine kayıt olmak için http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra aşağıda resimde belirtiliği üzere “Üye Ol” linkine tıklayınız.

Mersis üye olmak

Karşınıza gelen formu doldurduktan sonra kaydet düğmesine tıklayınız ve iki dakika gibi kısa süre mailinize bir aktivasyon linki gelecektir. Bu linke tıkladıktan sonra üyelik işlemi bitmiş olacaktır. Aşağıda sayfa karşınıza çıkacaktır.

mersis kullanıcı kaydı

MERSİS üye girişi kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak resimde gösterildiği “Kullanıcı E-imza Aktivasyon” ile e-imza aktivasyon işlemi yapılması gerekmektedir.

mersis üyelik başarı ile tamamlandı

mersis kullanıc e-imza aktivasyon

Aktivasyon işlemi yaparken bazen problemlerle karşılaşılmaktadır. Öncelikle turkiye.gov.tr sitesinden üzerinden siteme girişi elektronik imza seçeneği ile yapınız eğer giriş yapıyorsa problem e-imza ve java programı ile ilgili problem yoktur.  Sadece java güvenlik amacıyla bazı bilgisayarlarda mersis sitesini güvenli kabul etmiyor ilk parafta MERSİS’e giriş sitesini kopyalayınız. Denetim masasına giriş yaptıktan sonra java uygulamasını açınız ve aşağıdaki adımları sırası ile yapınız OK düğmelerine tıklayınız. İnternet tarayıcısını kapatıp tekrar giriş yaparak aktivasyon işlemini başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

 

mersis java ayarları

MERSİS https://www.eimza.gen.tr/mersis.html bu adreste detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

One thought on “MERSİS sistemine kaydolmak

  1. Esma Kayalı

    ilk etapta çok karışık bulduğum mersisi sayenizde kolaylıkla anlayabildim. Teşekkürler

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir