MERKEZİ SİCİL KAYIT SİSTEMİ (MERSİS)

By |

MERKEZİ SİCİL KAYIT SİSTEMİ (MERSİS)

MERSİS, yani Merkezi Sicil Kayıt Sistemi, tüzel kişilerin (şirketlerin) ve özel tacirlerin, ticaret sicili işlerini, internet ortamında yürütmesi için oluşturulmuş temel veri tabanı sistemdir. Bu sistemde, şirketlerin kuruluşu için gereken işlemler, yeni kurulan şirketlerin tescil ve ilan işlemleri, bildirim ve tescillerin ilan edilmesi işlemlerini elektronik ortamda yürütebiliyorsunuz. Daha önceleri Ticari Sicil Müdürlüklerinde yapılan işlemleri artık daha zahmetsiz ve hızlı olarak internet ortamında tamamlamanızı sağlamaktadır.  MERSİS şirketinizin bilgilerine ulaşabileceğiniz, gerekli yasal işlemleri internet ortamında yapabileceğiniz, hiçbir aracı olmadan şirketin ilgili yükümlülüklerini yerine getirebileceği sanal bir ortam olduğundan, haberleşme, kırtasiye ve personel gibi gereklilikleri ortadan kaldırıyor ve tasarruf kazandırıp, hız sağlıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen bu sistem, daha ileri ülkelerde yıllardır kullanılan bir sistemdir. Bu sistemi kullanabilmek için MERSİS no adı verilen 18 haneli bir numara ile birlikte sistemin internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.

mersis numarası nedir ve nasıl alınır

2014 yılında yürürlüğe giren Ticaret Kanuna göre, Türk Ticari Kanunu’na tabi şirket ve tacirlerin resmi evraklarında MERSİS no kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir. İlgili kişiler ve şirketler, tüm fatura, irsaliye, gider pusulaları, firma kaşesi gibi resmi belgelerinde bu numarayı kullanmaları kanunen zorunludur. Kanuna uymayan firma ve kişilere para cezası kesileceği yönünde ek bir kanun düzenlemesi ile kullanım zorunluluğu desteklenmiştir. MERSİS’ e kayıt olmanız ya da olmamanız durumu söz konusu değildir. Ticaret Sicilinde kayıtlı bir firma ya da özel tacir olarak çalışıyorsanız, yani yasal bir şirketseniz, sistemin sizin adınıza oluşturduğu bir numara mevcuttur. Bu numarayı sorgulamak için, ilk önce T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinin yönlendirmelerinden yararlanıp, kayıt işleminizi tamamlamanız gerekiyor. Kayıt işlemi birkaç adımdan oluşan bir işlemdir. Bakanlığın internet sitesinde şirketinizin sicil numarası ile kayıt işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Sisteme girdikten sonra MERSİS no sorgulama işlemini yapabilmeniz için birtakım özel bilgilerinizin de yanınızda olması gerekiyor.  Şirketinizin unvanı, türü, ticaret sicil numarası, vergi numarası ve bağlı olduğunuz ticaret sicil müdürlüğünü yazmanız için bakanlık tarafından oluşturulan formu doldurup arama yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemi gerçekleştirebilmek için gerekli adımların her birine https://www.eimza.gen.tr/mersis.html  adresinden ulaşıp kayıt işleminizi sorunsuz ve hızlı şekilde bitirebilirsiniz.  Aramanızın sonucunda çıkacak olan listede, Türkiye’de aynı isme sahip başka bir şirket bulunması durumunda, birden fazla şirket göreceksiniz. Şirketinize ait 18 haneli numara, limitet, anonim ve de kooperatif şirketleri için 0 ile başlıyor. Daha sonra sahibi olduğunuz şirketin sicil numarası ve ardından sistemin kendi belirlediği rakamlar gelir. Listeden kendi şirketinizi bulduğunuzda sizin için oluşturulmuş ve içerisinde sicil numaranızı barındıran numara MERSİS numaranızdır. Onun altında ise, eski MTK numaranıza ulaşabilirsiniz. Eski MTK MERSİS sisteminden önce şirketlere verilen numaralardır. MERSİS sistemi, ticari şirketlerin kendi işlerini ofislerinden kendileri tarafından yürütmeleri ve kontrol etmeleri bakımından çok gerekli bir sistemdir.

Mersis sitemine: http://mersis.gumrukticaret.gov.tr/ resmi adresinden giriş yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir