Kamu Sertifikasyon Merkezi

By |

GÜVENİLİR SERTİFİKASYON HİZMETİ

Kamu Sertifikasyon Merkezi TÜBİTAK kapsamında kurulan, Türkiye’nin ikinci büyük elektronik hizmet sağlayıcısıdır. 2005 yılında kurulan merkez, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesince faaliyet göstermektedir. Kamu Sertifikasyon Merkezi, ihtiyaç duyulan elektronik imza hizmeti ve e-imza çözümlerinde sizlere hizmet vermektedir. Resmi internet sitesi de bu ihtiyaçların ivedi bir şekilde karşılanması için kullanıcı dostu olarak hazırlanmıştır. Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin hizmet alanı oldukça kapsamlı bir şekilde çalışmaktadır. Bunlar arasında Nitelikli Elektronik Sertifika, SSL Sertifikası, Zaman Damgası hizmeti, Mali Mühür Sertifikası, E-İmza Yazılımları ve ÖKC Sertifikası da bulunmaktadır. Sertifika hizmetleri hakkında sitedeki çağrı merkezi yardımıyla ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kamur sertifikasyon merkezi

Kamur sertifikasyon merkezi

Elektronik imza kanuna uygun olarak meydana getirilmiştir. Bazı durumlarda onay işlemleri bilgisayarda ya da sanal ortamda yapılmak zorundadır. İşte elektronik imza bu gibi durumlarda kâğıda ihtiyaç duyulmaksızın onay işlemini gerçekleştirmektedir. Web üzerinden verilmesi gereken onaylama işlemi E-imza sayesinde gerçekleştirilir. E-Devlet hizmetlerinde de elektronik imza oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik imza Kamu Sertifikasyon Merkezi ve yetkilendirilmiş özel kuruluşlar tarafından oluşturulur ve bu şekilde belgeyi imzalayan kişi ya da kişilerin kimliği tanınmış olur. Bununla birlikte imzalı bir belge ya da veride değişiklik yapılıp yapılmadığı da yine sertifikasyon merkezi aracılığıyla belirlenmektedir.

Kamu Sertifikasyon Merkezi Nitelikli Elektronik Sertifikaları hazırlayarak, bu sertifikaları Güvenli Elektronik İmza Donanım Cihazlarına yükleyip, alıcılara teslim etmekten sorumludur. Her türlü güvenlik tedbirini almakla yükümlü olan Kamu Sertifikasyon Merkezi böylece güvenli bir şekilde başvuru bilgilerini toplamakta, sertifikaları hazırlamakta ve teslim etmektedir.  Nitelikli elektronik sertifikalar, genel kullanıma yönelik e-imza amaçlı sertifikalar, yazılım kütüphaneleri, Zaman Damgası hizmeti sunulan ürünler arasındadır. Bunlara ek olarak, Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından özellikle şirketlere e-imza sertifikalandırma konulu bilgi verici seminerler de düzenlenmektedir. Kamu Sertifikasyon Merkezi, günümüz teknolojisinin getirdiği elektronik imza ve sertifikalandırma alanında oldukça yetkilidir. Bu merkez bünyesinde verilen ürün ve hizmetler UEKAE Açık Anahtar Altyapısına dayanmaktadır. Kamu Sertifikasyon Merkezi ve verdiği hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler, kurumun resmi internet sitesi vasıtasıyla sormak istedikleri soruları yöneltebilirler.

Web sitesi: www.kamusm.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir