Elektronik İmza Nasıl Atılır?

By | 29 Aralık 2016

Bilindiği üzere elektronik imza usb şeklinde aygıttan ve içerisine yüklenmiş kişiye özgü olan içerisinde kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri bulunduran 1,2 ya da 3 yıllık nitelikli elektronik sertifikan oluşmaktadır.

Bunun yanında bilgisayarda çalışabilmesi için gerekli olan sürücü ve java yazılımı yüklenmelidir. Eğer internet ortamındaki platformlarda kullanılacak ise Google Chrome dışındaki diğer kullanılmalıdır. Google Chrome da çalışmamasının sebebi ise Google firmasının java desteğini kaldırmasıdır.

Nasıl Atılır : Elektronik imza atılacak olan belgelerden biri olan pdf dosyalarında ücretsiz olan Adobe Acrobat Reader DC yada ücretli olan Adobe Acrobat Reader PRO programının vb bilgisayara yüklü olması gerekmektedir. Aşağıdaki resimde belirtildiği gibi ayarlar yapıldıktan sonra pdf elektronik imza atma işlemleri resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

İnternet sitesi aracılığıyla elektronik imza atma işlemi ise genel olarak platformlarda imzala düğmesi bulunmaktadır imzala düğmesine tıkladıktan sonra e-imza şifre/pin girilerek elektronik imza atma işlemi tamamlanır.

E-imza ile PDF İmzalama Nasıl Yapılır?

Adobe Acrobat Reader DC programını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz indirme adresi: https://get.adobe.com/tr/reader/

   

Elektronik İmza Nasıl Alınırhttps://www.eimza.gen.tr/elektronik-imza-nasil-alinir.html