Neler Yapılabilir

By | 26 Ağustos 2016

Neler  yapılabilir? Teknoloji bize pek çok kolaylığı sağlıyor yapmamız gereken onu kullanmak pek çok alanda büyük bir avantaj sağlıyor ve artık pek çok alanda kullanılıyor. Online ortamda oluşturulan ve giderek yayılan bir sistem olduğunu belirtmekte yarar var. Pek çok alanda kullanıldığı için pek çok holding ve firma da bunu kullanıyor. Artık devlet kurumları da elektronik imza sistemine geçiş yapmış durumda.
Bkz e-imza nedir

Elektronik imza neler yapılabilir

Elektronik imza e-devlet içerisinde kullanıldığı için gerek kamu gereksek özel şirketler arasındaki evrak gönderme ve almaya da yarar

Kısaca neden oluşturulur ve amacı nedir onu anlatalım. Verilerin dışarı çıkması engellenir ve gizlilik sağlanır. Elektronik imza sahibi dışında değiştirilmesi mümkün değildir. Bkz Elektronik imza hangi alanlarda kullanılır. Banka, holding ve devlet kurumları uzun süredir elektronik imza sistemini kabul ediyor ve kullanıyor. Bunun dışında şube ağı olan sigorta firmaları da elektronik imza kabul ediyor. Kamusal alanda elektronik imza size çok kolaylık sağlayacaktır. Kamusal alanda her türlü başvuru da geçerlidir. Örnek verecek olursak (ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb) sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır.

Kurumlar arası iletişimde de kullanılıyor. Yine örneklerle açıklayalım. (Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb) daha pek çok kurum birbirleri ile bunun sayesinde iletişim kurabilirler. Vergi ödemeleri de bu yöntemle de  yapılabiliyor. Kurumsal pek çok alanda kullanılabiliyor. Elektronik oy verme işlemleri sağlık uygulamaları da sadece bunlardan bazıları (Sağlık personeli – hastaneler – eczaneler) gibi örnekler verilebilir.

Günümüzde son derece kullanışlı olan ve ihtiyaç olarak nitelendirilen bir sistemdir.

www.eimza.gen.tr

Bu belge 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında E-İMZA ile imzalanmıştır çalışmasıdır. E-imzalıdır logosu örnek çalışmadır. Resmi bir çalışma olmayıp, özel olarak hazırlanmıştır. E-imzalıdır logosu