E-REÇETE VE KOLAYLIKLARI

By |

E-REÇETE DEVRİ VE KOLAYLIKLARI

Elektronik reçete uygulaması ile sosyal güvencesi olan herkesin, ayrım yapılmaksızın sağlık karnesi bilgileri dijital ortanca aktarılmıştır. Memur, Sigortalı, Bağkurlu, emekli, yeşil kartlı olanların sağlık hizmeti artık tek bir çatı altında toplanmıştır. Artık ilaçlar sağlık karneleri yerine elektronik reçetelere yazılarak daha güvenli ve hızlı bir şekilde kayıt altına altındı. Ereçete sorgulama sistemi sayesinde eczacılar, hastalara hangi ilaçları vereceklerini rahatlıkla dijital ortamda görmektedir.

Elektronik reçete devri ile reçeteleri saklama, hangi ilacı kullandığını unutma gibi sorunlar da ortadan kalktı. Kendi doktorunuzdan farklı bir doktor tarafından muayene olduğunuzda, önceden kullandığınız ilaçlar ereçete sorgulama ile rahatlıkla görülmektedir. Böylelikle her doktora gittiğinizde her seferinde ilaçlarınızın değişmesi söz konusu olmaktan çıktı. Hangi ilacı ne kadar süre kullandığınız, ilacınızın ne zaman başlayacağı ve biteceği e reçete sisteminde görüntülenmektedir. Böylelikle ilaç israfı ve ilaç stoklamanın da önüne geçilmiş oldu.

Elektronik devlet uygulaması kapsamında olan e reçete sorgulama işlemini yapmak için doktorlar, gerekli olan e reçete şifresini Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesinden form doldurarak almaktadır. Eczacıların hastanın e reçetesini görüntülemek için ise, T.C. kimlik numarasına ihtiyacı vardır. E reçeteleri imzalamak için e imza gerekmektedir. Güvenli bir firmadan e imza alarak elektronik reçeteler dijital ortamda rahatlıkla imzalanabilmektedir. On yıllık deneyimi ile Eczacıbaşı güvencesinin bayisi olan www.eimza.gen.tr aracılığıyla elektronik reçeteleri imzalamak için e imzanızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir