E-imza Nasıl Kullanılır

By |

Yapı itibari ile eToken(Akıllı Kart), Nitelikli elektronik Sertifika ve Pin şifresinden ibaret olan e-imza kullanım şekli platformdan platforma farklılık göstermektedir. Türkiye’deki e-devlet uygulamalarının artması itibari ile birlikte bir çok alanda e-imza kullanılmaktadır.

“E-imza nasıl kullanılır” sorusuna gelinecek olunursa, şifrelenmiş bir şekilde içerisinde nitelikli elektronik sertifika bulunan akıllı kart bilgisayarın USB girişine bağlanmaktadır ve şekil itibari flash belleğe benzemektedir. Bilgisayara bağlanan akıllı  kartın bilgisayar tarafından tanınması için driver(sürücü)’ın bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir. Bu yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar artık e-imzayı tanımış olmaktadır. İnternet üzerinden işlem yapabilmek için iki önemli aşama daha bulunmaktadır. Birinci olarak bilgisayarda Java programının yüklü olması gerekmektedir. Bunun kontrolü bilgisayarın denetim masasından yapılmaktadır.Eğer yüklü değilse javanın kendi sitesinden bunu bilgisayara indirip yüklenmelidir. İkinci önemli husus ise internet tarayıcısı seçimidir. Java uygulaması artık Google Chrome tarafından desteklenmemektedir. Bu nedenle farklı tarayıcıları kullanmak gerekmektedir. E-imza İnternet Explorer, Yandex ve Firefox tarayıcılarında test edilmiş ve çalışmaktadır.

Yukarıda bahsedilen işlemler tamamladıktan sonra e-imza ile giriş yapılacak olan platformda “E-imz(Elektronik İmza) Giriş” şeklinde bir başlık olacaktır. Bu başlığa tıklandıktan sonra otomatik olarak java programı çalışacaktır bazı tarayıcılar java programının çalışması için kullanıcıdan izin isteyebilir buna izin vermek gerekmektedir. Java programı açıldıktan sonra kişiden e-imza şifresi isteyecek bu şifre ile giriş yapıldıktan sonra ilgili platformda işlemler yapılacaktır.

e-imza nasıl kullanılır

E-imza Nasıl Kullanılır https://www.eimza.gen.tr/e-imza-nasil-kullanilir.html bu adresten ya da yorum kısmına yazdığınızda size yardımcı olunacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir