DTM E-imza İşlemleri

By |

DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI’NA DAİR İŞLEMLERİNİZİ E-İMZA İLE HALLEDİN

Elektronik imzanız varsa, devlet dairesine giderek kamuya dair yapmanız gereken işlemleri online olarak internetten yapabilirsiniz. E-imza bürokrasiyi hızlandırır. Devlet kurumlarında ‘bugün işiniz hallolmadı, yarın tekrar gelin’ gibi sorunlar ile de karşılaşmazsınız. İmza atmanız gereken bir belgeyi, elektronik ortamda bulunan belgenizi elektronik imza ile imzalayabilirsiniz. Ancak elektronik imzanızı sadece e-imza sertifikası dağıtmaya yetkili kuruluşlardan alabilirsiniz. Türkiye Anayasa’sı kanununca elektronik imza, ıslak imza ile eşdeğerdir. Elektronik imza kullanarak elektronik ortamdaki belgeleri imzalamak, ilk olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından uygulamaya konuldu. DTM e imza ile elektronik ortamda yapılan tüm sözleşme ve müracaatların yapılması mümkün oldu. Islak imzanız yerine geçen elektronik imzanız ile Dış Ticaret Müsteşarlığı’na dair tüm işleriniz kolaylıkla halledilebilir hale geldi.

DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI’NA DAİR İŞLEMLERİNDE E-İMZA

DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI’NA DAİR İŞLEMLERİNDE E-İMZA

Dış Ticaret Müsteşarlığı, dış ticaret politikalarının tespiti, ihracat, ihracatı teşvik, ithalat ve ekonomik ilişkileri düzenlenmek için kurulmuştur. Dış ticarete dair belge müracaatlarını, dosya açma ve kapatma işlemlerini, anlaşma maddelerindeki değişiklik taleplerini, firma bilgilerinizin onaylanması ve sisteme bilgilerinizin tanımlanması işlemlerinizi yapmak için önceden Dış Ticaret Müsteşarlığı’na gitmeniz gerekirdi. DTM e imza ile tüm bunları hatta daha fazlasını dijital ortamda kısa sürede yapmanız mümkündür. Bu sistem sayesinde dış ilişkilere, hizmet ticaretine, ithalat, ihracat, yatırım ve desteklere dair öğrenmek istediğiniz her şeyi kolaylıkla öğrenebilir, e imza ile onay vermeniz gereken tüm belgelerinizi, dış ticarete ait sözleşmelerinizi imzalayabilirsiniz. E imzanızı kullanır kullanmaz tüm belgeleriniz işleme girer. Dış Ticaret Müsteşarlığı elektronik ortamda tüm organizasyonları, kullanıcıları, firmaları tanımlar, belge takibini ve evrak akışını inceler, dosyaların açılması ve belgelerin kapatılması ile ilgilenir. Sisteme girmesi günler süren bürokrasi işlemleri artık çok kısa sürede yürürlüğe girer. Dış Ticaret Müsteşarlığına dair işlemlerinizi dijital ortamda yaptığınız da zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca kamuda gereksiz yere kullanılan kağıt israfını da engellenmiş olursunuz.

Elektronik imza tüm dünya ülkelerinde uluslararası bir kimlik taşır. Elektronik imzanız sadece size aittir, kimlik bilgilerinizi yansıtır ve resmi imzanızın yerini tutar. Elektronik imzanızı almak için e-imza sertifikası dağıtan bir kuruluşa başvuru yapmanız gerekir. Dijital ortamda tüm devlet kurumlarına dair işlerinizi ve DTM e imza ile online olarak Ekonomi Bakanlığına ait işlemlerinizi yapmak için www.eimza.gen.tr internet adresinden e-imza başvurusu yaptığınız da, imzanız adresinize kısa süre içerisinde teslim edilir. Elektronik imzanıza sahip olduktan sonra tüm devlet kurumlarında sorunsuz işleyen e-devlet işlemlerinizde e-imzanızı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir